DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Něco o Teddy králíčcích

Chováme zakrslého králíčka v bytě

Hledáte něco milého a chlupatého, co by na Vás věrně provázelo každým dnem a obohatilo Váš život dotekem své lásky?

Třeba Vás také zaujali ty malé, chundelaté kuličky, zakrslí králíčci Teddy?

Ať už jste se rozhodli vyslyšet prosby svých dětí nebo uvažujete okamarádovi pro sebe, králíček je určitě jednou z velmi dobrých možnostíVaší volby.

Poté, co si vyberete barvu králíčka, nastupuje další, neméně důležitý krok:

Samičku nebo samečka?

Je jím rozhodnutí, jakého pohlaví by měl Váš budoucí mazlíček. Zde je důležité uvážit, zda budete chtít králíčka jen jednoho, nebo raději dva. Králíčci jsou totiž velmi společenští a samotu špatně snášejí.Pokud nebudete mít dostatek času se králíčkovi věnovat, určitě bude lepší, pořídit si králíčky dva.

Jako mazlíček je vhodný sameček i samička. U Teddy platí, že není pohlaví až tak důležité, jako to, aby byli králíčci od prvních dnů a týdnů svého života navykáni na lidskou společnost.  Jsou to " závisláci" na člověku :-) 

V literatuře se můžeme dočíst o samičkách podléhajícím hormonálním změnám a falešné březosti, samci naopak mohou značkovat ( ale jen pokud cítí jiné králíčky). V zahraničí je nejoblíbenější vykastrovaný sameček. 

S Teddy mám ty nejlepší zkušenosti. Jsou to pohodáři, kliďasové a pokud jim dovolíte chviliku se vyřádit běháním po pokoji, nechají se pak hladit, česat a spokojeně se Vám rozvalí v náručí.

Myslím, že víc než na pohlaví záleží na celkovém temperamentu králíčka, na tom,jak si spolu budete rozumnět a vzájemně se respektovat. 

Králíčci, kteří jsou správně socializovaní a jsou od narození zvyklí na kontakt s člověkem, jsou velmi důvěřiví a vyhledávají společnost člověka. 

Jeden sameček : je ideální mazlíček. Samečci tolik napodléhají hormonálním výkyvům jako samičky a pokud nebudete mít v okolí jiné králíčky, nebude značkovat.

Jedna samička  : samičky jsou svou podstatou závislé na hormonech. Velmi individuálněse u nich projevuje mateřský pud a touha po miminkách, která vrcholí tzv. falešnou březostí. V tomo období mohou být samičky citlivější a mohou se chovat i podrážděně.

Dvě samičky - nejlepší je, vyrůstají-li společně od začátku.

Dva samečci – po dosažení pohlavní dospělosti se mezi sebou perou, toto soužití se NEDOPORUČUJE 

Samička a sameček– pokud nechceme mít stále mladé a králíčky od sebe oddělit, nezbývá,než nechat samečka kastrovat. Pak se jedná o ideální soužití. Pozor!Sameček je plodný ještě několik týdnů po kastraci. 

Před přinesením 

Co by jste si měli připravit, než si králíčka poprvé přinesete domů.

Přepravka– je důležitá nejenom pro první cestu králíčka do nového domova, ale ipro další cestování – na výlet nebo k veterináři. Až si pro králíčka půjdete, dejte mu do přepravky seno - bude mít co chroupat i do čeho se zachumlat. 

Než si svého králíčka přinesete domů, měli by jste mu připravit klec.

Klec– v současné době je velký výběr klecí i plastových boxů, vhodných prokrálíčky. Velikost záleží také na tom, zda a jak často necháme králíčkaproběhnout a na velikosti králíčka. Minimum by měla být délka 70- 80cm.Nejvíce se doporučuje klec o délce 1m. Klece mají plastové dno, kterése dobře čistí a dezinfikuje, zárověň je dost vysoké, aby z něj nicnepadalo ven. Kovová část bývá někdy barevně nalakována - někteříkrálíčci to mohou okusovat.

Na dno klece se osvědčila přírodní slaměná rohož, králíčci ji mohou hryzat a dobře se čistí. Případně kobereček, ale raději se začistěným okrajem.Záleží na materiálu, z něhož je kobereček udělán – jeho ohryzávání nemusí být vždy pro králíčka nejzdravější. Hobliny králíčci vyhazují z klece (i když mají vyšší plastové dno u klece), někteříkrálíčci jsou na ně alergičtí a u dlouhosrstých králíčků se jim hobliny zacuchávají do kožíšků.

Také velmi vhodná je podestýlka Cats best, která je  sice dražší, ale králíčci jsou spokojení, podestýlka se jim nezachytává do srsti, není prašná a dá se v ní hrabat.Králíčci jí s sebou neroznášejí z klece po pokoji a při pravidelném čištění nesmrdí. Jonáš je podobný Cats best, ale rychleji se rozpadá. 

Umístění klece – je také velmi důležité. Králíčci nemají rádi průvan, ani klec nedávejte do bezprostřední blízkosti zapnutého topení, nebo na celodenně slunné místo. Trocha sluníčka je vítaná, ale s mírou.

Králíčcijsou velmi čistotní, chodí na toaletu vždy do stejného rohu. Velmi vhodný je rohový záchůdek, ulehčíte si tím čistění klece. Pokudkrálíček běhá volně po bytě a do klece to má dál, je vhodné umístit mu jeden záchůdek i tam, kde se zdržuje nejvíce.

Až si králíčka přinesete domů, položte ho do klece a pozorujte, do kterého rohu začne čůrat. Tam mu pak umístěte rohový záchůdek s kočkolitem,Cats best nebo podobnou savou podestýlku. Hrudkující podestýlka je méně vhodná, pokud by jí králíček nedopatřením ochutnal, mohla by muzpůsobit trávicí problémy. Lepší a bezpečnější je přírodní podestýlka(např. Cats best, Jonáš atd.)

Misky– vhodnější jsou těžší mističky, s dobrou stabilitou, např. keramické.Ty se tak snadno nepřevrhnou jako lehké např. plastové misky, u nichžje i nebezpečí, že je králíček bude okusovat – mohou být jeho zdraví škodlivé. Vhodlé jsou i nerezové misky – pokud jsou dostatečně stabilní. Existují i misky s okrajem zahnutým směrem dovnitř – králíčekz nich nemůže vyhazovat krmivo.

Krmivo - velmi pěkný článek je od MVDr. Kateřiny Sekyrové z Veterinární kliniky Na Hůrce

http://vets4pets.cz/dalsi/Kralici7.htm

 

Seník– králíček potřebuje mít po celých 24hod. přístup k čistému senu. Seno,které dáte volně do klece, si králíček rychle zadupe a znečistí. Bude sev něm rád pohybovat, ale už méně nadšeně ho bude jíst. Seníky se dají přidělat na klec zvenku a králíčkovi nezabírají místo v kleci. Seno,dávejte králíčkovi každý den do seníku nové.

Napáječka– vodu v mističkách si králíček rychle znečistí a je nutné ji několikrát za den vyměnit. Lepší jsou napáječky na pověšení, ale je důležité, aby z nich voda tekla již po lehkém dotyku. Pokud jde moc ztuha, králíček jí nebude používat. Při koupy zkontrolujte, zda je kulička volně pohyblivý v nerezové trubičce. Některé napáječky nemají kuličku ale pérko, z něj králíčci pijí jen velmi neochotně (jde jimtěžko jazýčkem zmačknout).

Králíčci rádi okusují kabely a je jim jedno, zda k nabíječce na telefon nebo k počítači. Pokud tedy chcete mít králíčka doma volně puštěného, je dobré na to včas myslet a kabely zakrýt. Stejně tak je nutné odstranit z dosahu králíčka všechny nebezpečné, ostré nebo jedovaté předměty a rostliny. 

Po přinesení dejte králíčka do klece a nechte ho si ji prohlédnout.Začne-li králíček žrát, pít a posléze se i umyje, je prvotní šok překonán. Po chvíli, až se s klecí seznámí, můžete otevřít dvířka a nechte ho se rozhodnout, zda chce ven, nebo ne. Králíček se tak naučí,jak se dostat z klece a zpět. Prvních pár dní je dobré králíčkovi vymezit menší prostor k pobíhání a nechat ho proběhnout radějiněkolikrát denně, ale jen po dobu max. 20min. Pak ho dáme zpět do klece– naučí se tak vracet se do klece na záchůdek. Ale ne vždy se mu povede, nenechat za sebou cestičku označenou bobečky. Králíčci jsou sice čistotná stvoření, ale existují i výjimky. Králíčka nikdy netrestejte rukou – bál by se Vás. Pokud králíček dělá neplechu,nekřičte, ale použijte varovný tón hlasu. 

Na králíčka hodně mluvte a chvalte ho. Králíčka vychovávejte chválením, ne tresty! 

Králíčci nerozumí lidské řeči, je lepší si jeho pozornost získat zamlaskáním, či jiným zvukem, kterým si získáte jeho pozornost. Králíček nastraží uši apodívá se, odkud zvuk vyšel. 

Pro králíčka je nejdůležitější neverbální komunukace.

Králíčka berte často do rukou, když ho hladíte nebo si s ním hrajete, můžete mu dát králíčí dobrůtku nebo třeba kedlubnový lístek. Pokud budete tuto činnost opakovat pravidelně, králíček se naučí např. přiběhnout na zamlaskání.

Pokud ho máte volně puštěného, dávejte pozor, kam šlapete. Důležitý je vzájemný respekt. Pokud králíček leží a chce odpočívat, nechte ho a nevnucujte mu svojí vůli. Klec je jeho teritorium a měl by se tam cítit bezpečně. 

Při jakémkoliv podezření na nemoc králíčka je lepší jít k veterinářovi conejdříve. O životě králíčka někdy rozhodují jen hodiny. 

Péče  

Srst- Zakrslé teddy je nutné několikrát za týden pročesat. Někdy se doporučuje v příliš parném létě králíčky ostříhat – srst jim do zimy opět naroste. Králíčci špatně snášejí přílišné horko.

Na česání je vhodný vyčesávací hřeben pro kočky s rotačními zoubky.

Línání – mláďata línají v 8 týdnu, pak ve 4. a 7. měsíci. Dospělí na jaře a na podzim.

Drápky – králíčkům je nutné stříhat drápky – pozor, aby jste nezranili králíčka a nestřihli ho do nervu. Méně bývá někdy více.

Očování – základní je očkování proti moru a myxomatóze, doporučuje se očkovat od 10. týdne věku králíčka.

Chov o odchov miminek

Nejpozději po dosažení pohlavní zralosti (ve 12ti týdnech), je nutné oddělit samce a samice.

Vhodný věk k páření je u zakrslých samic 7 měsíců, u samců 6. Samici dáváme do klece k samci, nikdy ne obráceně.

Březost trvá 28-31 dní, u malých vrhů až 33 dní. 

Samice si staví hnízdo ze sena a uvítá, pokud ji týden před porodem poskytnete porodní budku. Hnízdo nakonec vystele chlupy vytrhanými ze svého břicha.

Samicev době březosti a kojení potřebuje větší množství potravy, která by měla být pestrá a bohatá na vitamíny. Každý den potřebuje čerstvou voduv dostatečném množství, aby mohla tvořit dostatek mléka.

Porod probíhá vetšinou bez problémů. Po porodu je vhodné prohlédnout hnízdo a odstranit případná mrtvá mláďata. Když je samice příliš mladá nebo nezkušená, může v nervozitě roztahat mláďata po celé kleci. V tomto případě je nutné králíčky do hnízda opět co nejrychleji vrátit, než prochladnou. Samice je do hnízda sama nevrátí.Za první týden králíčci zdvojnásobí svou hmotnost. Mezi 10-13 dnem otevírají oči a začínají vylézat z hnízda, od 3 týdnů věku začínají samy přijímat potravu. 

Miminka mají na sobě tzv.klín, který je nejlépe viditelný 2-3 dny po porodu a tvoří trojúhelník, na kterém roste srst nejdříve. Táhne se od lopatek a směrem k zadečku se zužuje, na kyčlích roste srst nejpozději.

Klín můžeme najít i tehdy, pokud je jen jeden z rodičů teddy – pak mluvíme otzv. lvíčkovi s teddy genem, který má hustou, ale krátkou srst.

Králíčci odcházejí do svých nových domovů ve věku 6ti týdnů, což je ideální doba, aby si nejlépe zvykli na nové majitele ( konzultováno s panem předsedou Klubu zakrslých králíků a posuzovatelem ČSCH, p.Šípem )

Literatura:

ABC genetiky drobných zvířat, autoři: Šiler, Fiedler - zde jsou popsány základy genetiky důležité pro chov králíků

Králíkařská genetika, autor: Jaroslav Fingerland - vysvětluje principy dědičnosti u králíků

Vzorník plemen králíků, autor: Ing.Josef Zadina - přehledný popis uznaných plemen králíků za účelem posuzování

Chováme králíky, autor: Dr.Alain Fournier - určeno pro chovatele králíků

Zakrslý králík, autorka: Monika Weglerová - knížka pro začínající chovatele králíčků

Encyklopedie králíků a hlodavců, autorka: Esther Verhoef-Verhallenová - nejen o králíčcích

Kapesní atlas králíků, autoři: Petra Ahrens, Josef Wolters - přehledný popis plemen králíků


Převzato ze svolením www.teddyzuru.wbs.cz

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek