DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Standard
 

Vznik plemene Teddy

Bohužel již nelze přesně určit vznit Zakrslého teddy.

Vycházíme z předpokladu, že Teddy, stejně jako další dlouhosrstá plemena, byli vyšlechtěni křížením s angorou.

Klín, který Teddy mají ( je vidět třetí den po porodu), mají jako dědictví od Francouského/Belgického "vousatého" králíka http://www.gartenarche.de/Rassen/Kaninchen/bartkanin.html, foto Axel Krampe

Tento vousatý králík byl přikřížen zakrslým králíkem. Z tohoto spojení vznikli lvíčci, kteří ale ještě neměli klín. Lvíčci byli přikříženi liščími, jamorou a belgickou zakrslou angorou.

Tak vznikli lvíčci s klínem a angorsští lvíčci (bez klínu).

O chvíli později, počátkem roku 2000 se objevují první Zakrslí teddy - dlouhosrstí králíčci s klínem, v chovech různých chovatelů.

Zakrslý teddy beránek vznikl křížením zakrslých teddy a lvíčků s beránky a kašmírovými beránky. Beránci ještě nejsou tolik ustálení jako zakrslý teddy, proto se také stává, že beránkům neklesnou uši.

Protože vousatý králík, jamora a belgická zakrslá angora jsou větší než barevný zakrslík nebo liščí a mají různou strukturu srsti, je jasné, že i mnohý zakrslý teddy ještě neodpovídá představám plemene.

Zdroj: Teddykaninchen Club

Genetika:

Nyní se dostáváme k odbornému vysvětlení zákona o dědičnosti. Každý znak, který na králíku pozorujeme, má ve své zárodečné hmotě pohlavních buněk-spermii a vajíčka svoji vnitřní příčinu, které říkáme vlohy, nebo-li geny.O tom, které vlohy se zevně projevují, rozhodují vedle poměru vloh otcovských a matčiných i podmínky v nichž králík žije. V zevnějšku zvířete se neprojeví zpravidla všechny vlohy obsažené v zárodeční hmotě. Část jich zůstane utajena a mezi utajenými vlohami mohou být vlohy dobré - žádoucí a špatné - nežádoucí. A to nám vysvětluje, že od výborných rodičů dostaneme podprůměrné potomstvo a naopak od průměrných rodičů potomstvo výborné. Částečným vodítkem k posouzení zda jsou vlohy utvrzené a ustálené nám pomáhá porovnání sourozenců. Pokud tři a více jedinců nám ukazuje stejné vlastnosti dá se předpokládat, že dané vlohy jsou ustálené.

Teddy-gen“ - někdy se můžeme setkat i s výrazem „wolly“ - je recesivní gen.

To znamená, že musí být nositel homozygot (ww) aby se gen projevil, pokud ne, je „schovaný“ (Ww)

Příklady různých kombinací genů:

1. Teddy + Teddy = pouze Teddy

tt x tt - > 100% tt

2.Teddy + „normální“ králíček - není homozygot = nenarodí se Teddy, ale králíčci budou nosiči Teddy genu (heterozygoti)

tt x TT - > 100%Tt

3. Teddy + heterozygot = narodí se Teddy i heterozygoti

tt x Tt - > 50% tt a 50% Tt

4.Heterozygot + Heterozygot = homozygoti (nejsou Teddy), Heterozygoti i Teddy

Tt x Tt - > 25% TT, 50% Tt a 25%tt

Zdroj: 30 milion Rabbits

Návrh českého standardu – ZAKRSLÝ TEDDY

Pozice 1. – hmotnost

0,80 - 0,99 kg 1,00 - 1,19 kg 1,20 - 1,40 kg 1,41-1,50 kg 1,51 - 1,60 kg

Pozice 2. – tvar (viz. všeobecná část)

Při zjišťování tvaru zvířete je nutné celé tělo dokonale prohmatat, zvláště pokud jde o kůži králíka a hřbetní linii, neboť dlouhý vlas zakrývá tvarové nedostatky.

a) Průběh hřbetní linie - Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka. Má být ladná, na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená. V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky.

b) Poloha končetin – Hrudní končetiny musejí být rovné, jejich nášlap má být tzv.kočičí. Pánevní končetiny musejí být rovněž rovné, chodidla těsně k tělu přilehlá, s polohou rovnoběžnou k tělu, kyčle mají těsně přiléhat k trupu.

c) Poloha pírka – Pírko musí být rovné, vztyčené, přilehlé k tělu a ve směru páteře.

d) Kůže králíka – Kůže má pružně, avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka. Nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy.

e) Vnější pohlavní orgány – Mají být výrazné a nedeformované. U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu.

Pozice 3. – typ ( viz.všeobecná část - jedná se především o hodnocení harmonie tělesných tvarů)

Odpovídá kritériím třetí pozice u hermelína a páté pozice u hermelína.

Pozice 3.- typ ( Hermelín)

Tělo je krátké, zavalité, rovnoměrně široké po celé délce. Končetiny jsou středně dlouhé, přiměřeně silné. Je nutný vzpřímený postoj na hrudních končetinách. Krk je neznatelný. Pírko působí velmi krátkým dojmem.

Pozice 5. - hlava, uši (Hermelín)

Hlava je poměrně velká, široká v čele s výraznými lícními partiemi a krátkou tupou tlamičkou (tzv. žabí tlama).

Šířka čela u samců má být nad 5,5 cm a u samic minimálně 5 cm. Krk je nevýrazný, oči jsou mimořádně velké a vypouklé. Uši mají délku 5 - 5,5 cm, jsou vzpřímené, těsně u sebe zpříma nesené, dobře osrstěné, na koncích pěkně zaoblené. Kratší uši nejsou vadou.

Pozice 4. - srst

Srst je hustá, jemná, je tvořena třemi typy chlupů a to podsadou, pesíky a polopesíky. Srst připomíná strukturou angoru. Pesíky jsou však zastoupeny ve větším množství. Srst je delší než 5 cm. Je rovnoměrně rozložená po celém těle včetně břicha a hlavy. Končetiny jsou osrstěny jako u plemen s normální srstí.

Pozice 5. - plemenné znaky

Plemenné znaky tvoří čelenka v osrstění hlavy a polodlouhá srst na uších.

Pozice 6. – barva krycího chlupu, podsady, mezibarvy, očí a drápů

Dle výchozích plemen

Pozice 7. – péče a zdraví

K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu. Uši musejí být řádně vyčištěné, prosté ušního mazu. Do této pozice patří také znečištění spodků končetin (nášlapové plochy). Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartáčovaná srst. Drápy králíka musejí být zkráceny tak, aby nepřesahovaly srst, ale také aby nedocházelo ke zranění. Drápy musejí být také řádně očištěny bez jakéhokoli nánosu trusu.

Vady:

Pozice 4. - srst

Srst silně připomínající angoru ( podsadové chlupy silně převládají) nebo liščí ( převládá množství pesíků)

Návrh byl vypracován ve spolupráci s posuzovatelkou ČSCH

Převzato ze svolením www.teddyzuru.wbs.cz

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek